Abychom udržovali krok s nejnovějšími trendy moderního bydlení, inspirovali se a zjistili, jakým směrem se ubírá globální nábytkový trh v současnosti, navštívili jsme pro Vás veletrh Salone del Mobile 2017, který se koná každoročně v italském městě Milán.

Tento veletrh přináší to nejlepší od světových designérů, architektů a výrobců nábytku. Na výstavní ploše přesahující 200 000 m2 vystavuje přes 2 000 vystavovatelů. V letošním roce se veletrh zaměřoval na následující kategorie nábytku:

  • designový nábytek
  • luxusní nábytek
  • moderní pracoviště
  • osvětlení

Mnoho výrobců luxusního nábytku se v současnosti zaměřuje na arabské a asijské zákazníky. Tento nábytek tak bývá až barokně zdoben, převládají kombinace barev černé a zlaté, bohaté zdobení a vysoký lesk.

Designový nábytek se v mnoha ohledech různí dle výrobce.  Mezi trendy materiály patří dřevo, lakované prvky, sklo a kov, kůže a semišové čalounění. Velmi časté je také otevírání dvířek bezúchytkovou formou (Tip-On) a LED osvětlení (o osvětlení se rozepíši níže).

Moderní pracoviště byla část exhibice, kde vystavovali výrobci nábytku své produkty do kancelářských prostor. Mezi trendy v moderních pracovištích patří: otevřené, společné prostory, relaxační zóny, veselé barvy podporující kreativitu v kombinaci s kvalitními materiály. U kancelářského nábytku je třeba zmínit vysokou snahu o co nejlepší ergonomii pracujících, tedy výškově nastavitelné stoly a židle ulevující páteři při sezení. Vybavení zasedacích místností bylo na druhou stranu zaměřeno na reprezentativnost a estetiku. Velmi častým doplňkem kancelářského nábytku je možnost uschovat napájení notebooku nebo telefonu přímo do těla stolu, takže tyto prvky nepřekáží při práci.

Moderním trendem v osvětlení je jednoznačně technologie LED. Světla tak mohou být i velmi malá a zachovat si velkou svítivost. Toto umožňuje výrobcům vyrábět světla, která jsou velmi kompaktní a mnohdy mají designové tvary. Nebo naopak světla nemusí vůbec sloužit svému účelu – osvětlení prostor – ale jako designový prvek tvořící vkusný doplněk interiéru.